poniedziałek, 11 maja 2015

Pomaganie jest fajne

We współczesnym świecie nie każdy ma równe szanse. Realizacja planów jest szczególnie trudna, kiedy na drodze człowieka staje choroba. Niektórzy rodzą się z nią, innym przytrafia się w późniejszym życiu. Brak zdrowia to jednak nie jedyny powód, który uniemożliwia realizację marzeń. Bez względu na sytuację zawsze warto być życzliwym dla innych i pomagać drugiemu człowiekowi. Dobre uczynki mogą przejawiać się nawet w małych gestach: kilka minut rozmowy z samotną osobą, przeczytanie bajki maluchowi, a jeśli ktoś lubi zwierzęta może to być pomoc w schronisku dla zwierząt.

Dlaczego warto bezinteresownie pomagać innym? Pomoc bez oczekiwania na korzyści płynące z drugiej strony nadaje życiu głębszy sens, sprawia, że człowiek czuję się lepszy i wie po co żyje. Umiejętność słuchania i zrozumienia drugiej osoby pozwala człowiekowi odkryć i poznać siebie na nowo. Kiedy nie zauważamy innych ludzi, jesteśmy skupieni tylko na sobie i swoich potrzebach, a nasze osobiste problemy urastają do gigantycznych rozmiarów i nie możemy sobie z nimi poradzić. Warto więc rozejrzeć się dookoła i zwrócić uwagę na tych, których życie na co dzień nie rozpieszcza, a przy okazji docenić to, co sami od niego otrzymaliśmy.

Jak zapewne już wiecie jestem zapalonym motocyklistą. Co roku z chłopakami z forum http://www.podkarpackie2oo.pl organizujemy akcję „Motomikołaje”. Jak wskazuje nazwa akcji przebieramy się za świętych Mikołajów i na motocyklach rozwozimy prezenty do domów dziecka. Nawet nie wiecie jaka radość widnieje na twarzach dzieci kiedy widzą nas wjeżdżających po śniegu na motocyklach Ta radość naprawdę daje moc! Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka! Przy okazji próbujemy walczyć z niesłusznym stereotypem i udowadniamy,  że motocykliści to nie tylko „dawcy nerek”, ale przede wszystkim „dawcy uśmiechu”.

Aby pomagać innym udzielam się również w stowarzyszeniu J-elita. Wraz z kilkoma forumowiczami http://www.crohn.home.pl stworzyliśmy grupę wsparcia „Brygada J”, dla osób, u których zdiagnozowano chorobę Leśniowskiego-Crohna lub Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego. Nasza grupa wsparcia niesie pomoc innym chorym poprzez spotkania, rozmowę oraz wymianę doświadczeń. Udało nam się już osiągnąć parę sukcesów w tej kwestii. Za każdym razem czujemy w sercu radość, która daje nam życiowego kopa i napędza nas do dalszych działań.

Poza tym należę do Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO, które pomaga stomikom i walczy o ich prawa. Jeśli zostają mi nadwyżki sprzętu stomijnego, dzielę się nim z innymi stomikami.

Jak widzicie możliwości pomagania innym jest wiele, a każdy z Was może wybrać sposób idealny dla siebie. Pomagając bliźniemu, sprawiacie, że czujecie się szczęśliwi, wzbudzacie w nim pozytywne emocje, dowartościowujecie go i dajecie mu poczucie bezpieczeństwa, a udzielona przez Was pomoc, może zwrócić się, kiedy to wy będziecie w potrzebie.

Pozostałe zalety pomagania innym:

•             sprawiasz przyjemność sobie i innym
•             czerpiesz z tego satysfakcję
•             jesteś dobrze postrzegany
•             nie nudzisz się
•             masz co wspominać
•             poznajesz wiele ciekawych osób
•             nabierasz nowych umiejętności
•             zdobywasz nowe doświadczenia
•             czujesz się potrzebny
•             zapominasz o swoich problemach
•             dostajesz dawkę pozytywnej energii

Gorąco zachęcam Was do niesienia pomocy innym ludziom. Czyniąc to sprawicie, że świat stanie się bardziej przyjazny – nawet najmniejsza pomoc procentuje i czyni go lepszym. I pamiętajcie to co dajecie innym zawsze do Was wraca :) Sprawdźcie Sami!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz