poniedziałek, 4 maja 2015

Terapeutyczne zdolności naszych pupili

Zwierzęta są nieodłącznym towarzyszem człowieka. Większość z nas ma swojego ulubieńca lub marzy, by kiedyś mieć psa, kota lub kanarka. 

 

Osoby posiadające swojego pupila żyją statystycznie dłużej. Zwierzęta bowiem uaktywniają ukrytą w nas wrażliwość oraz dobroć. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nasze „sierściuchy” dają nam coś dobrego, wzbogacają nasze życie, czyniąc je piękniejszym i przede wszystkim zdrowszym. W zamian za miłość i opiekę, zwierze daje nam wiele cennych darów. Prawie wszyscy jesteśmy codziennie narażeni na stres, który ma niewątpliwie negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Dobrze jest umieć sobie z nim jakoś radzić. Można medytować, ćwiczyć, biegać, pływać, tańczyć, ale jest również inny sposób, zbawienny dla naszej psychiki i zdrowia – zaopiekować się jakimś zwierzątkiem. Posiadanie domowego pupila zmniejsza ciśnienie krwi lepiej i zdrowiej niż tabletki. Przebywanie w pobliżu zwierząt działa na ludzi kojąco i uspokajająco. Zwierzęta wzbudzają nasze zaufanie dużo bardziej niż inni ludzie, gdyż ich lojalności możemy być całkowicie pewni. Naukowo stwierdzono, że przebywanie wśród zwierząt ma na nas kojący wpływ i pomaga nam złagodzić stresy dnia codziennego.

 

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych domowych zwierząt jest pies. Mówi się, że ludzie którzy mają psa rzadziej chorują na serce. Posiadanie psa zmusza bowiem nas do aktywności, która ma dobry wpływ na nasze serce (wychodzenie na spacery). Człowiek staje się również za kogoś odpowiedzialny - daje to poczucie większej wartości siebie. Pies stwarza również konieczność nadania dniu codziennemu pewnej struktury - zorganizowania tego dnia. Tak więc człowiek przestaje koncentrować się na swoich dolegliwościach - czuje się wtedy potrzebny i ważny. Pies pomaga również przezwyciężyć stany smutku, depresji czy zrezygnowania. W przypadku osób, które posiadają psa, takie negatywne nastroje emocjonalne są krótsze i mniej głębokie niż w przypadku osób, które nie zajmują się żadnym zwierzęciem. Wiele osób, dotkniętych jakąś formą niepełnosprawności, podkreśla, że nie wyobraża sobie życia bez psa. Bez względu na okoliczności, psy zachowują wierność, nie pamiętają win oraz kochają bezwarunkowo. Przebywanie z naszym milusińskim pozwala na pokonanie psychologicznych barier takich, jak np. wstyd czy brak pewności siebie. Człowiek zapomina o kalectwie, chorobie czy wyglądzie, ponieważ zwierzęta wszystkich traktują równo, do wszystkich podchodzą tak samo, nie oceniają nikogo. Pragną jedynie zostać pogłaskane, nakarmione i chcą, by się z nimi pobawić. Tym samym ludziom samotnym w pewnym sensie rekompensują brak kontaktu z drugim człowiekiem. Zwierzę to nasz prawdziwy kumpel i przyjaciel. Nie ważny jest dla niego wygląd, ludzkie ułomności, kocha ono szczerze i pokazuje swoje przywiązanie do człowieka, daje nam dużo szczęścia.

 

Nieważne jakie zwierzę sobie wybierzemy, czy to będzie pies, kot, chomik, rybki, jeż czy patyczak należy pamiętać, że decyzja o jego zakupie musi być starannie przemyślana i świadoma. Nie przygarniajmy zwierzęcia pod wpływem kaprysu, bo jest to wybór na wiele lat. Pamiętajmy również o obowiązkach, które będziemy musieli regularnie wypełniać, żeby nasz domowy przyjaciel był szczęśliwy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz