wtorek, 14 kwietnia 2015

Rusz się na wiosnę!

Nadeszła wiosna, a wraz z nią czas na aktywny wypoczynek! Coraz więcej słońca, błękitnego nieba, śpiewających ptaków, zieleni oraz zakochanych par na ulicach. Nic dziwnego, dłuższe i cieplejsze dni zachęcają nas do spacerów, dodają nam energii i pobudzają do ruchu. Korzystając z tych chwil jak najwięcej czasu spędzajmy na świeżym powietrzu.

Ruch oraz aktywny wypoczynek są sprawdzonymi sposobami na problemy dnia codziennego, mają zbawienny wpływ na nasze serce, płuca, skórę, mięśnie, psychikę, a co najważniejsze nic nas nie kosztują! Organizm pozytywnie reaguje na wszelką aktywność fizyczną, która pobudza zastane po zimie mięśnie, a dostarczając nam wewnętrznego „poweru” powoduje, że zaczynamy myśleć kolorowo.

Osobiście preferuję rower. Niecały miesiąc po wyłonieniu stomii przejechałem pierwsze kilka kilometrów. Z roweru staram się korzystać tak często jak to tylko możliwe.

W wolnym czasie zakładam plecak, wsiadam na rower i wyruszam zwiedzać okolice. Zdarza się, że dziennie przejeżdżam nawet 30-40 km. Kiedyś udało mi się przejechać 70 km - następnego dnia zakwasy dały mi się we znaki, ale poczucie pokonania własnej słabości było tego warte.
 
Rowerem staram się poruszać tylko po lasach. Uwielbiam jeździć w miejscach, gdzie mogę poczuć zapach kwiatów i drzew, a nie wielkomiejski odór spalin :) Najlepiej nadają się do tego szlaki dydaktyczne i turystyczne. W polskich lasach takich szlaków jest bardzo dużo. Spis wszystkich szlaków które znajdują się w Waszej okolicy, znajdziecie na stronach internetowych nadleśnictwa lub innych portalach turystycznych. Obecnie powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. Przebiegają one przez malownicze miejsca oraz prowadzą do ciekawych zabytków. Taka wycieczka rowerowa to świetna okazja do zwiedzania swojej małej ojczyzny, poznania jej historii, a przy okazji także nowych osób.
 
Rower to nie jedyny sposób na zdrowy odpoczynek. Odpowiedni dla siebie sposób wypoczynku możecie znaleźć w spacerach, bieganiu, pływaniu, tańcu, popularnym ostatnio nordic walking, ale może on przybrać także formę uprawiania własnego ogródka. Najważniejsze, aby Wasz wybór prowadził do poczucia satysfakcji z wykonywania danej czynności, jednocześnie relaksując się przy jej wykonywaniu. 

Drodzy stomicy, pamiętajcie też, że ruch pomoże powrócić Wam do pełni sił po zabiegu wyłonienia stomii – wzmocni wasze mięśnie brzucha, ureguluje pracę jelit, obniży ryzyko wystąpienia przepukliny okołostomijnej. Niech stomia nie będzie dla Was wymówką i usprawiedliwieniem do bezczynności, a jeżeli boisz się, że wybrana przez Ciebie forma aktywnego wypoczynku nie jest bezpieczna dla Twojej stomii, z pewnością pomoże Ci w tym lekarz lub fizjoterapeuta.


Kilka zasad, które pomogą Wam w aktywnym wypoczynku:

             Bądź konsekwentny i działaj regularnie
             Zachowaj umiar
             Pij dużo wody
             Zacznij od łatwych ćwiczeń
             Rób przerwy
             Nie rób niczego na siłę
             Nie przesadzaj, zwłaszcza na początku
             Czerp z tego przyjemność

Pamiętajcie, najważniejsze to przełamać swoje lenistwo i zdobyć się na odwagę wyjścia z domu. Motywacja jest kwestią najważniejszą! Wystarczy tylko chcieć, a z czasem aktywny wypoczynek stanie się dla nas nawykiem. Więc ruszcie się na wiosnę!

1 komentarz:

  1. Witam.Popieram wybór, jazdy rowerem nic nie może zastąpić. Sam mając stomię dużo jeździłem plus przyczepka z córką.

    OdpowiedzUsuń